2/3 klimatološkog ljeta su već iza nas. Prošao je i juli, ostade još avgust.
Klimatološku analizu ovog mjeseca sam izradio za Doboj Istok na osnovu mjerenja mojih stanica smještenih u Klokotnici – Babićima pri čemu sam za usporedbu koristio Dobojski prosjek 1990-2020.
Prosječna temperatura zraka ovog jula je samo za oko 0,36°C bila veća od višegodišnjeg prosjeka. Maksimalna temperatura na mojoj stanici je mjerena 17.jula i iznosila je 37.6°C. Ujedno je ovo i najviša temperatura dosad ovog ljeta u mom mjestu , al i pored izraženih toplotnih talasa kojima smo svjedočili u drugoj dekadi jula ipak nije oboren julski rekord od 39.2°C izmjeren prošle godine.
Slika: Klimatološka analiza za Dobojsku regiju
Padavinski gledano, i količina padavina nije puno odstupila od prosjeka te je ukupna količina iznosila 105,6 mm što je za oko 11,6mm više od višegodišnjeg prosjeka. Najkišovitiji dani bilježeni su sa nevremenom 19.07.2023. i 22.07.2023.kada je palo po danu preko 30mm ili l/m2 padavina. Bilježen je i led.
Nakon toplotnih talasa, zadnja dekada mjeseca je donijela i svježija jutra pa je 28.07 minimalna temperatura zraka iznosila 10.6°C.
Slika: Maksimalne temperature zraka juli 2023. Doboj Istok
Juli ćemo generalno inače pamtit po jakim olujama, pljuskovima i vrućim talasima u drugoj dekadi mjeseca pri čemu svakako ta izražena vrućina “hrani” nastanak jakih oluja . Jakim olujama pogotovo zbog jakih udara vjetra što je donijelo posljedice. Pogotovo će ostati upamćen 19.07.2023. koji je konkretno za Doboj Istok donio jako nevrijeme pri čemu je poslije bilo problema sa nestankom električne energije. Na slici ispod je i dolazak olujnog oblaka nad regiju Doboj Istoka 19.07.
Tog 19.07.2023. na jednoj od zvaničnih stanica u Posavini u Hrvatskoj tj. u Gradištu zabilježen orkanski siloviti udar vjetar od oko 180km/h‼!
Udara vjetra je svakako tada bilo i u Bosni, u Doboj Istoku sam bilježio udar od oko 51.5km/h a pitanje je koliko su snažne brzine vjetrova bile i sjevernije od nas samo što naravno sva mjesta nisu pokrivena stanicama. U Banja Luci je recimo bilježen udar od 28.1m/s na mjernoj stanici Trn.
Nadati se da ćemo u budućnosti ako Bog da što manje svjedočiti ovakvim jakim olujama sa opasnim posljedicama.
Hvala na izvjestaju