Nakon što smo sa početkom ovog mjeseca stupili u klimatološko proljeće, red je da se osvrnemo na prethodnu klimatološku zimu. Naravno, za nas meteorologe godišnja doba počinju ranije, te je stoga 01.03. već nastupilo klimatološko proljeće, što ne znači da se hladniji zimski prodori mogu baš otpisati.
Prethodna klimatološka zima za područje meteorološke stanice u Doboj Istoku – Babićima, je protekla značajno iznadprosječno topla u odnosu na višegodišnji prosjek za Doboj ( podaci RHMZ RS ). Tako prema podacima i mjerenjima sa stanice u Babićima, srednja temperatura zraka ove zime je iznosila 5,35°C, što je za 3,435°C toplije od višegodišnjeg prosjeka. Grafik za zimu možete pogledati ispod.
Kad smo kod temperatura zraka, najniža temperatura zraka ove zime u Doboj Istoku bila 10.01.2024. i 20.01.2024. sa identičnom najnižom temperaturom zraka od -8.4°C. Po dnevnim prosjecima, najhladniji dan je bio 11.01.2024., sa temperaturom prosječnom dnevnom od -4.33°C.
Što se tiče najviših dnevnih temperature zraka ove zime, za nju se ima šta odabrati. Već prvog dana klimatološke zime, 01.12. smo imali dnevni maksimum od čak 22,2°C. Nije daleko ni 05.02. kada je mjereno 21.7°C!!!
Padavinama smo bili ispod prosjeka, s tim da na ukupnu sumu treba dodati još određenu količinu padavina zbog pojave ledene kiše što je uticalo svakako na mjerenje zbog smrzavanja navedenih količina. Ali i pored toga, može se zaključiti kako je ipak ova zima prošla sa padavinama ispod prosjeka koji za zimu za Doboj iznosi 201 mm na osnovu višegodišnje analize.
Gledajući po mjesecima, sva 3 zimska mjeseca su bila toplija od prosjeka. Koji je bio najtopliji? Apsolutno da se tu radi o posljednjem zimskom, februaru, koji je čak za oko iznimno velikih 6°C topliji od prosjeka!!!
Grafik za ovaj mjesec nalazi se na slici ispod. Februar je također protekao ispodprosječno kišovit.
Ono što se na osnovu sezonske prognoze može zaključiti za nadolazeće proljeće, jeste da bi ono moglo proteći sa temperaturama također iznad prosjeka. Što se tiče padavina za njih se ne predviđa neko veće odstupanje od prosječnih vrijednosti. Svakako treba uzeti u obzir složenost i dosta manju pouzdanost takvih dugoročnih prognoza zbog faktora u sistemu atmosfere, okeana, tla i zbog složenosti pozicioniranje vazdušnih sistema.
Pogotovo složenost dugoročnih prognoza se odnosi na padavine koje je dosta teže predvidjeti te sve navedeno treba uzeti u obzir prilikom samog čitanja navedenih dugoročnih prognoza.
Temperature zraka iznad prosjeka su okvirno gledano, što ne znači da ne možemo imati i hladnijih prodora sa periodima temperatura oko pa i ispod prosjeka, pa i sa mogućim prolaznim snijegom te i svakako mrazem kojeg može biti već ove sedmice lokalno tokom petka i subote ujutro, te planinskog snijega tokom četvrtka.
Svaka cast paša