SEZONSKA PROGNOZA ZA JESEN 2023.

Pripremio: Haris Babić, dipl.ing meteorolog

Izvori koji su poslužili:

Copernicusova služba za klimatske promjene Copernicus Climate Change Service C3S

Evropski centar za srednjoročne vremenske prognoze ( ECMWF )

Njemačka meteorološka služba ( DWD )

Klimatološko ljeto je sa 01.09. i zvanično završilo. Godišnja doba se po klimatološkom kalendaru računaju od početka mjeseca stoga je drugačiji raspored tako reći klimatoloških godišnjih doba . Od 01.09. nam je nastupila jesen po tom klimatološkom rasporedu godišnjih doba, stoga slijedi detaljna analiza onog što možemo očekivati po pitanju meteoroloških prilika za naredni 3-mjesečni jesenjski period.

Atmosferski pritisak na nivou mora ( MSLP ):

Analiza atmosferskog pritiska tačnije rasporeda zračnih režima cirkulacije i pozicioniranje područja niskog i visokog pritiska je važan segment u prognostičkoj analizi te daje dodatni uvid i određene naznake i signale po pitanju dugoročnih vremenskih prilika.

ECMWF model koji je dosta ugledan i praćen pri prognoziranju vremena ukazuje na povećanu mogućnost za negativno odstupanje vrijednosti atmosferskog pritiska za područje Sredozemlja za jesenjski period septembar-novembar 2023., što implicira na veće šanse za razvoj ciklona, područja niskog pritiska, nestabilnijeg vremena pa i padavinama bogatih vremenskih prilika.

Slika 1: ECMWF- vjerovatnoća odstupanja atmosferskog pritiska za jesen

Prognostička analiza temperatura vazduha:

Po pogledu temperatura vazduha, ECMWF ukazuje na izglede za nešto topliju jesen od prosječnih vrijednosti i to za širi prostor Evrope pa tako i naših krajeva.

Slika 2: ECMWF- odstupanje od prosjeka srednje temperature na 2m

Izglede za topliju jesen od prosjeka za naše krajeve, daje i njemački model DWD.

Slika 3: DWD – prognoza temperaturnih anomalija za jesen

Analiza okvirne prognoze odstupanja količine padavina:

Prognoza količine padavina je uvijek najzahtjevnija i teško predvidiva s obzirom na njen prostorni raspored, pogotovo u situacijama nestabilnih konvektivnih razvoja. Upravo tada, pljuskovi mogu lokalno donijeti obilne količine padavina dok u nekim drugim krajevima čak i geografski blizu ovim prvim može donijeti manje količine pa čak da ponegdje i izostanu.

Ono što se može zaključiti gledajući prognozu ECMWF modela za naredni tromjesečni jesenski period jeste povećana mogućnost za količine padavina veće od prosjeka za područje Jadrana, Sredozemlja. Upoređujući sa kartom atmosferskog pritiska, možemo povezati i uvidjeti očekivanu sličnost ova dva meteorološka parametra. Tačnije povećana je mogućnost za negativno odstupanje pritiska, a također i potencijalno jače razvoje oblačnih sistema pa i dosta kišovitije periode za područje Sredozemlja pa i Jadrana. To bi na kraju moglo uzrokovati periode dosta nestabilnog vremena  i sa lokalno izraženijim kišnim intervalima. Prognozirana zona mogućnosti za padavine veće od prosjeka ove jeseni, zahvata i dijelove Hrvatske , BiH, Crne Gore, pogotovo južne krajeve što se odnosi i na područje Hercegovine. Sve u svemu to bi svakako zbog blizine Jadrana i Sredozemlja moglo donositi periode nestabilnog, kišovitijeg vremena, lokalno i veće kišovitih.

Slika 4: Prognoza odstupanja količina padavina za jesen 2023. ( ECMWF )

Od tri mjeseca, najveća mogućnost za kišovitije od prosjeka se očekuje po dugorčnoj prognozi za novembar što se može vidjeti i na sljedećoj karti anomalije količine padavina za mjesec novembar na osnovu ECMWF proračuna:

Slika 5: Prognozirano odstupanje količine padavina za novembar ( ECMWF )

ECMWF je svakako jedan od modela, međutim drugi modeli ne dijele baš slično razmišljanje po pitanju mogućnosti za količine padavina veće od prosjeka kako to misli ECMWF. To svakako pokazuje složenost ovakve vrste prognoza, pogotovo dugoročno gledanih.

Faktori koji utiču na nepouzdanost ovih dugoročnih vrsta prognoza leže u sistemu atmosfere, okeana, tla, odnosno u procesima koji se dešavaju u čitavom Zemljinom sistemu.

Pri tome, ukoliko se prognostički scenariji ipak ostvare, to ne mora značiti da će zahvatiti čitavo navedeno područje niti pogotovo da će trajati čitavo vrijeme, već više da bi to moglo biti kroz veći dio navedenog perioda. Tako ukoliko se u dugoročnoj prognozi prognozira toplije od prosjeka ili recimo zimi hladnije to se može reflektovati svakako u određenom geografskom području ali apsolutno ne znači da će tako biti i u čitavom regionu za kojeg se prognoza izdaje.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *