Šta nam se to dešava visoko u atmosferi tj. stratosferi (iznad 10km ) krajem ove i početkom naredne godine i kakve su posljedice toga na vrijeme i nastavak zime kod nas? Donosimo detaljni pregled, da razumijete tematiku. 😊
Kakve veze ima stratosfera i dešavanja u njoj sa vremenom kod nas u ovom dijelu atmosfere, pitat ćete se. Itekako. Dešavanja visoko u stratosferi imaju uticaj i mogu se dobro „preliti“ na vremenske promjene i dešavanja u našim slojevima atmosfere tj. u troposferske visine. Takve promjene u obrascima odnosa atmosferskih sistema posebno su nam zanimljive zimi prilikom praćenja upada hladnijeg zraka i iščekivanja povoljnih uslova za snježne zimske čari 😊
1. Najprije objasnit ćemo sami polarni vrtlog. Polarni vrtlog je vremenska cirkulacija na sjevernoj atmosferi. Radi se o jednom od glavnih faktora promjene vremenskih prilika tokom zime. Polarni vrtlog proteže se visoko u atmosferu i donja slika prikazuje upravo gornji dio polarnog vrtloga odnosno stratosferski polarni vrtlog na sjevernom polu i troposferski dio polarnog vrtloga na nižim geografskim širinama
Slika 1: Stratosferski polarni vrtlog i troposfersko širenje oblasti tog vrtloga na nižim geografskim širinima ( NOAA )
Na slici 2 možemo vidjeti dva različita moda polarnog vrtloga. Desna slika prikazuje slab polarni vrtlog što znači slaba zonalna strujanja. U tom slučaju polarni hladni zrak se teže obuzdava i može se lahko spustiti u područje Evrope ili SAD-a.
Slika 2: Dva različita moda polarnog vrtloga ( NOAA )
Lijeva slika prikazuje jak polarni vrtlog što znači jaku polarnu cirkulaciju, mlaznu struju odnosno zonalna strujanja. Hladni vazduh se poprilično črvsto drži polarnih krajeva. Pri tome su vrlo izgledni blaži zimski uslovi u Evropi ili SAD-u.
2. Sada da pređemo na analizu meteorološke situacije za naredni period. Treća slika najnovijeg izlaza američkog modela GFS nam pokazuje upravo skok temperatura na 10hPa ( dakle to je u stratosferi iznad 10km visine ) krajem decembra 2023. i na samom početkom 2024.godine. Označeno vam je to fino crvenom strelicom kako bi laički ljudima pokazali o čemu se radi jer se radi o kompleksnoj materiji pa ju je potrebno približiti građanstvu kako bi to bolje shvatili.. Ovaj skok temperatura je dinamičan događaj zagrijavanja koji se očituje ekstremnim povišenjem temperature u stratosferi za vrijeme zime.
Slika 3: Prognoza GFS modela za zonalni vjetar i prosječnu temperaturu na 10hPa ( oko 30-ak km visine u atmosferi )
I da napomena, nije svaki porast temperature direktno i SSW događaj ( događaj iznenadnog startosferskog zagrijavanja ) jer za to ima jedan uslov.
Uslov za to je okretanje cirkulacije u stratosferi sa ovih zapadnih na istočne vjetrove. Takva vrsta cirkulacije se može prognozirati preko gornjeg grafika zonalnih vjetrova na 10hPa ( približno oko 30km visine tj. u stratosferi ). Označeno je to svijetle rozom strelicom. Vidimo značajniji pad zonalnih vjetrova početkom 2024. godine što u kombinaciji sa značajnim zagrijavanjem u stratosferi uzrokuje slabljenje pa i moguće pucanje i kolaps polarnog vrtloga.
Na donjem grafiku ( slika 4) imamo izračun modela ECMWF ( pogledati plave strelice ). Možemo vidjeti značajno izraženo slabljenje zapadnih zonalnih vjetrova početkom iduće 2024. godine i da se prosječna plava linija približava 0 ( plave strelice pokazuju ). Dakle slična prognoza kao u GFS američkog modela što još više signalizira kako nam se sprema značajnija promjena u stratosferi što se svakako može preliti u niže slojeve atmosfere i potencijalno nam donijeti promjenu vremenskog obrasca i mogući zimski scenarij.
Slika 4: Prognostički ansambl ECMWF modela za zonalni vjetar na 10hPa
Inače efekat zagrijavanja visoko u atmosferi tačnije u stratosferi se dešava uporedo sa ovim slabljenjem zapadnih vjetrova tačnije zonalnih koji upravo zimi znaju dovoditi do toga da polja niskog pritiska tačnije cirkulacije vlažnije zračne mase imaju tranzit sa Atlantika prema Skandinaviji pri čemu upadi i vlažnijeg i hladnijeg zraka ne dolaze do nas i onda imamo problem sa manjkom snijega pa i toplijom zimom ( poznata NAO+ režim cirkulacije, o režimima cirkulacije bi se svakako moglo pisati ).
Na sljedećoj slici ( slika 5 ) ispod imate najnoviji prikaz režima cirkulacije gdje vidimo hvala Bogu uticaj negativne sjevernoatlantske cirkulacije (NAO-) i atlantski greben ( ATR ) što ide u prilog svim ljubiteljima snijega i zime.
Slika 5: Režimi cirkulacije u izlazu dugoročne prognoze ECMWF modela
Sumiranje meteorološke analize i zaključak
Slabljenje zapadnih vjetrova i snažno zagrijavanje u stratosferi utiču na polarni vrtlog odnosno ovaj veliki vrtlog u sjevernoj hemisferi na sjevernom polu što dovodi i do slabljenja polarnog vrtloga, njegovog premještanja pa i cijepanja uz slabljenje mlazne struje. Tako se teže obuzdava akumulisani hladni zrak u polarnim krajevima i otvara prostor upadu hladnijeg zraka ka našim geografskim širinama i potencijalno dobrim zimskim scenarijima kod nas. Dakle dešavanja iz stratosfere se svakako mogu preliti i izvršiti progresiju u područje troposfere gdje se i mi nalazimo.
Na slici 6 možemo vidjeti prognozu anomalije pritiska na 500hPa, dakle za područje troposfere na otprilike oko 5,5km i to za prvu sedmicu 2024. godine. Karta otkriva mogućnost hladnijih prodora ka nama uz greben anticiklone na Atlantiku i polje niskog pritiska nad područjem Evrope. To bi svakako pogodovalo mogućem razvoju zimskih snježnih scenarija kod nas u prvoj polovici prvog mjeseca 2024. To ćemo svakako pratiti u kratkoročnim meteorološkim analizama ali svakako na vidiku je moguća promjena trenutnog stabilnog i toplijeg meteorološkog stanja u vrijeme primjerenije zimi 😊
Slika 6: Prognostička karta prosječnih anomalija pritiska za period 01.01.2024.-08.01.2024. ECMWF model
Slika 7: Prognostička karta temperatura na 10hPa. Primjetno značajno zagrijavanje u polarnom krugu ( ECMWF model )
Izvor koji je poslužio: Severe Weather Europe
Detaljno nema sta.Pratimo situaciju dalje.