U jeku smo izraženog vala vrućina. Temperature zraka su za vikend bile često iznad 35°C, a u Hercegovini je dosegnuto i do oko 41°C, kao u Mostaru gdje je u subotu mjereno 40,9°C.
Na sljedeće 2 tabele možemo vidjeti pregled jutarnjih i maksimalnih temperatura zraka za neka od mjesta u BiH.
Možemo primjetiti ne samo visoke dnevne temperature zraka, već i tropske noći koje su bilježene sa temperaturama zraka većim ili jednakim 20°C. To nam sve karakteriše oval julski toplotni val, što je opet neminovnost jer se nalazimo u srcu klimatološkog ljeta.
Nova radna sedmica nam donosi nastavak toplotnog vala, što bi pogotovo u većini krajeva bilo izraženo u utorak. To bi za područje Bosne mogao biti i najtopliji dan ove sedmice, kao vrh ovog perioda vala vrućina. Potom bi od srijede imali malo niže maksimalne temperature zraka iako bi i dalje svakako ostalo vruće. Za naredni vikend bi pogotovo moglo biti ugodnije uz umjereno toplu-vruću zračnu masu bez velikih vrućina te uz temperature zraka bliže prosječnim.
To se najbolje može vidjeti na sljedećim kartama ICON – EU i ECMWF meteoroloških modela gdje najprije imamo anomaliju temperature zraka na 2m tokom utorka u odnosu na višegodišnji prosjek 1991.-2020., a na drugoj slici ispod anomaliju za subotu, 20. julski dan.
Za područje Hercegovini i dani nakon utorka bi donijelo izraženo velike vrućine i prisutnost vruće zračne mase sa temperaturama blizu i oko 40°C, ali bi i dole za vikend moglo biti malo ugodnije.
Također bitno je napomenuti da tokom ove sedmice očekivati je i nestabilnije meteorološke uslove, pogotovo oko sredine sedmice i tamo oko petka-subote kada su izgledni češći lokalni pljuskovi, grmljavina, lokalno je moguće i nevrijeme . Zbog prisutnosti velike energije u atmosferi i vrućine kao “pogonskog goriva” te svakako uz prisustvo nailaska određene količine vlažnijeg zraka, u takvim uslovima nestabilnosti očekivat je i pojavu izraženijih lokalnih pljuskova pa kako rekoh nažalost i lokalnog nevremena pri čemu može biti i leda!!!
To je kao princip vruće tave gdje se dolije kapljica hladne vode, nakon čega nastaje buran proces.
Na isti način imamo pojavu sa vrućim zrakom i zagrijanom atmosferom na koju naiđe količina vlažnijeg zraka i rezultira dosta nestabilnim i teže predvidivim meteorološkim uslovima i grmljavinskim nestabilnostima. Upravo su vrućine i dovoljna količina vlage glavna “pogonska goriva” za nastanak jačih oluja.
Iz tog razloga, najbolje je pratiti aktuelne radarske slike kako bi znali u kolikoj mjeri i kojem mjestu se približavaju padavine. To možemo učiniti posjetom windy.com i neverin.hr radarske slike.
Pripremio: Haris Babić, meteorolog
Detaljno.
To paša