Da predstavim detaljniju analizu šta se desilo prošle sedmice.
Ispod je karta jednog od modela, dosta pouzdanog švicarske verzije ECMWF, koju sam objavio u srijedu, 02.10. navečer.
Na njoj se super vidi prognozirana regija sa obilnom količinom kiše do petka 04.10 u 10h.
Tu je pogotovo i karta drugog modela, njemačkog ICON EU, koji je davao lokalno i preko 200mm
Pogledajte dobro područje Hercegeovine i dijela centralne Bosne
Sve što se izdešavalo je posljedica priliva dosta vlažnijeg zraka uz kombinaciju blizine visinske doline i niskog zračnog pritiska u prizemnom sloju atmosfere nad Jadranskim morem.
Jer nestabilnost atmosfere upravo dodatno dobija na snazi kada imamo spoj ova 2 itekako važna faktora, tj. visinskih strujanja ali paralelno sa time i prisutnog sniženog atmosferskog pritiska u prizemlju.
Kada imamo takvu dobro uvezanu vertikalu, kada imamo izražena južna visinska strujanja onda dobijamo dosta pogodan teren, dosta poklopljene meteorološke parametre za ono što smo nažalost gledali sa četvrtka na petak (03/04.10.2024.), u vidu ogromnih količina kiše nad prostorom Hercegovine pogotovo oko Jablanice koja je tu tako reći prva na udaru a potom svakako i dijela centralne Bosne oko Kiseljaka, Fojnice, Kreševa.
Valja dodati i to, pisao sam to kada su bile poplave u Austriji polovinom septembra, a to su tople vode Sredozemlja koje sigurno mogu doprinositi većem isparavanju, potom kondenzaciji u kišne oblake a onda posljedično lokalno obilnijim količinama padavina koje postaju dosta izvjesnije u ovim sinoptičkim situacijama kao prošle sedmice.
Polovinom augusta smo imali tako prosječnu površinsku morsku temperaturu zraka od blizu 28.5°C što je rekordno
Također, sreća u svemu je da hvala Bogu pa nismo imali toliko stacionaran tip ciklone prošle sedmice kao u centralnoj Evropi polovinom septembra, te su padavine tokom petka brzo odmaknule.
Tako da hvala Allahu nije se toliko dugo održala takva zaista složena i jako nepogodna meteorološka slika, iako je i za takvo kratko vrijeme donijela katastrofu oko Jablanice i trocifrene količine padavina.
Modeli su relativno solidno predvidjeli regije sa obilnijim količinama.
Naravno nikad se to ne može 100% tačno predvidjeti, jer mi meteorolozi to analiziramo, pogledamo više modela, predvidimo a onda vama kažemo ono osnovno što se treba znati, a dragi Bog na kraju je već odredio šta će se desiti i da li će ta naša prognoza u 60 %, 90%, ili ko zna možda ispod 50% biti ostvarena.
Dakle kako god, imali smo dobro predviđanje, uostalom najavljene su velike količine kiše, čak sam to i u četvrtak najavio da se pripremite na intenziviniji kišni val sa juga.
Uraditi ono što možemo, a naravno ko bi mogao znati da ćemo imati ovakve kobne posljedice, to je zbilja teško znati.
Za Donju Jablanicu, uzrok bi se komotno mogao tražiti i u kamenolomu koji se sručio ka naselju. Oni koji su tu odgovorni za taj kamenolom, račun trebaju položiti svakako. A pred dragim Bogom svako će račun položiti za ono što je uradio i ono što je propustio da uradi.
Isto tako, važno je da se ispita šta je sa sječom šume kod Jablanice, da li postoji dozvola za to, jer šuma može da apsorbuje količinu vode i spriječi ovakvu katastrofu!
Također što se tiče nas meteorologa. Mi ono što smo dužni jeste da najavimo obilnije količine padavina, a ostatak je na onim institucijama koje su dužne da to prenesu i upozore u vidu alarmiranja sistema civilnih zaštita.
Svaku sličnu situaciju treba uzeti kao pouku za neke buduće scenarije, da se sistem upozoravanja, predviđanja bolje organizuje i prenese na civilno stanovništvo i da se to konkretizuje konkretnim potezima koje će pomoći u zaštiti ljudskih dobara i života.