U meteorološkim analizama imamo više čimbenika, faktora koji utiču na scenarije vremenskih uslova tokom zime.
Potrebno je upratiti te različite faktore, vidjeti njihove promjene i onda to sačiniti u jednu ozbiljnu analizu.
Imamo različite režime atmosferske cirkulacije na Euro-atlantskom području, a cirkulacija sama po sebi je složena a veće promjene mogu stvoriti neravnotežu u strujanju.
Najprije ćemo pojasniti detaljno nešto što se zove polarni vrtlog, a što je svakako jedan od važnijih meteoroloških faktora tokom zime i koji igra ulogu u vremenskim obrascima.
Naime kako se ulazi u jesen, polarne regije se hlade. Sve manje Sunčeve energije dopire zbog ugla koje Sunce ima nad tim predjelima planete. Tropski krajevi primaju puno više energije i značajno su topliji te se stvara razlika u atmosferskim pritiscima između polarnih i suptropskih regija. Također dolazi do razvoja jačeg polja niskog pritiska u polarnim krajevima, odnosno do ciklonske cirkulacije koja se proteže od troposfere u kojoj se mi nalazimo pa do dalekih stratosferskih slojeva.
Polarni vrtlog je vremenska cirkulacija na sjevernoj atmosferi. Radi se o jednom od glavnih faktora promjene vremenskih prilika tokom zime. Polarni vrtlog proteže se visoko u atmosferu i donja slika prikazuje trodimenzionalni prikaz ovog polarnog vrtloga
Na slici 2 možemo vidjeti dva različita moda polarnog vrtloga. Desni grafik prikazuje slab polarni vrtlog što znači slaba zonalna strujanja. U tom slučaju polarni hladni zrak se teže obuzdava i može se lahko spustiti u područje Evrope ili SAD-a.
Lijevi grafik prikazuje jak polarni vrtlog što znači jaku polarnu cirkulaciju, mlaznu struju odnosno zonalna strujanja. Hladni vazduh se poprilično črvsto drži polarnih krajeva. Pri tome su vrlo izgledni blaži zimski uslovi u Evropi ili SAD-u.
Poznati događaj ( SSW ) naglog zagrijavanja u stratosferi uz slabljenje zonalnih strujanja, utiče na slabljenje polarnog vrtloga, njegovog premještanja pa i cijepanja. Tako se teže obuzdava akumulisani hladni zrak u polarnim krajevima i otvara prostor upadu hladnijeg zraka ka našim geografskim širinama i potencijalno dobrim zimskim scenarijima kod nas. Dakle dešavanja iz stratosfere se svakako mogu preliti i izvršiti progresiju u područje troposfere gdje se i mi nalazimo.
Treba napomenuti da je to samo jedan od scenarija, tj. slabljenje polarnog vrtloga direktno ne implicira da će baš naši krajevi imati hladniju zimu odnosno bolje zimske scenarije sa više snijega. Naravno to svakako može da ima važnog uticaja na zimu , ali moramo znati da na razvoj meteoroloških scenarija utiču i drugi faktori koje valja pratiti ‼️
Ono što još može da utiče na polarni vrtlog jeste i povećanje snježnog pokrivača u Sibiru u oktobru, što sam već ukratko pisao na portalu.
Ako uzmemo analizu za 5 godina možemo vidjeti kako veće visine snježnog pokrivača nad tom regijom u oktobru su donijele prosječno veće pozitivno odstupanje atmosferskog pritiska nad polarnom regijom. Također možemo vidjeti negativnu anomaliju pritiska nad našim krajevima što može donositi nestabilniju zračnu masu sa padavinama. Sa pozitivnim odstupanjem atmosferskog pritiska nad polarnom regijom imali smo i veći pritisak u stratosferi što povlači za sobom slabiji polarni vrtlog a posljedično i omogućavanju spuštanja hladnijeg zraka ka nižim geografskim širinama.
Na karti stoga ispod možemo pogledati analizu za istih 5 godina, ali po pitanju prosječnih temperatura zraka tokom zime nakon povećanog snježnog pokrivača u oktobru. Upravo se može primjetiti i hladnije vrijeme nego uobičajeno nad dijelovima Evrope i SAD-a te bi to moglo biti kao posljedica slabog polarnog vrtloga odnosno mogli bi to povezati i sa povećanim snježnim pokrivačom u oktobru u Sibiru.
Ovogodišnje stanje po pitanju odstupanja snježnog pokrivača za dan 21.10.2024. možemo vidjeti na slici ispod. Vidimo predjele u Sibiru (zelena i plava boja ) koji imaju veću visinu snježnog pokrivača nego uobičajeno od prosjeka 1998/99-2011/12. Sivom bojom su označeni i krajevi gdje to odstupanje nije veće od +-5cm. Ova karta je proizvod analize Kanadskog meteorološkog centra ‼️
Za bolje objašnjenje tematike, snježni pokrivač može dakle uzrokovati jači zimski sistem visokog polja pritiska nad tom regijom. To polje može poslati više vertikalne energije u stratosferu. Onda ta energija ima mogućnost oslabiti i poremetiti polarni vrtlog i polarnu cirkulaciju.
Kako više energije odlazi u stratosferu, i kako se ulazi u zimu sa slabijim polarnim vrtlogom, to može ozbiljno urušiti polarni vrtlog. Tada se dešava događaj iznenadnog stratosferskog zagrijavanja ( SSW – Sudden Stratospheric Warming ) koji dovodi do ozbiljnog narušavanja polarnog vrtloga. ‼️
Na slici ispod pogledajmo anomaliju prosječne temperature zraka u Evropi i SAD-u 0 – 30 dana nakon ovog događaja SSW. Vidimo kako se u dobrom dijelu Evrope i SAD-a javlja negativna anomalija temperature zraka, odnosno hladnije nego uobičajeno. Ovo je prosjek za nekoliko događaja stratosferskog zagrijavanja.
Na slici ispod ćemo pogledati anomaliju snježnog pokrivača također 0-30 dana nakon događaja stratosferskog zagrijavanja. Također možemo vidjeti pozitivno odstupanje snježnog pokrivača odnosno veći snježni pokrivač nego uobičajeno. To bi se svakako moglo dovesti u moguću vezu sa time da slabiji polarni vrtlog uzrokuju popuštanje hladnog bazena sa sjevernog pola i da se taj hladniji zrak spušta ka Evropi i SAD-u a onda automatski donosi i veću mogućnost za više snijega ‼️
Ako pogledamo dugoročne izglede za ovu narednu zimu, konkretno izglede o stanju stratosferskih zonalnih vjetrova koji su također uzrok slabljenja ovog polarnog vrtloga, možemo vidjeti prognozu da bi tokom označenog perioda ove zime imali nižu vrijednost ansambla vjetra na 10hPa ( stratosfera ) od prosjeka ‼️ To bi moglo polučiti slabijem polarnom vrtlogu, spuštanju hladnijeg zraka ka Evropi, SAD-u. U najboljem slučaju to bi moglo ići u prilog uticaju snježnog pokrivača u Sibiru u ovom oktobru na zimu koja predstoji u smislu da imamo snježniju/hladniju zimu u dijelovima Evrope i SAD.
Dalja atmosferska kretanja će se svakako pratiti ako Bog da
Za izvještaj pomogla analiza Severe Weather.eu